Qigong, TaiJi

Cesta QiGongu

Naše těla včetně orgánů fungují, ne podle růstu ekonomických ukazatelů, ale díky energiím Jin a Jang. Symbolem těchto energií je monáda a jejich rovnováha vede ke zdraví a harmonii. Připomeňme […]

Naše těla včetně orgánů fungují, ne podle růstu ekonomických ukazatelů, ale díky energiím Jin a Jang. Symbolem těchto energií je monáda a jejich rovnováha vede ke zdraví a harmonii.
Připomeňme si, že Jin je energie ,,matky” – země a Jang ,,otce” – nebe, kosmu. Je třeba si uvědomit, že v okamžiku zrození naše matka představuje energii země a otec energii nebe. Vše se vzájemně prolíná, harmonizuje. A přitom máme ke svým rodičům, kteří zastupují princip rození, rovnováhy a harmonie, většinou nějaké výhrady a odsuzujeme je za jejich chování, názory, způsob života. V lepším případě se je snažíme změnit. To se táhne generacemi, koloběhem rození a umírání dál a dál. Neuvědomujeme si, že nejsme kvůli nevyrovnaným vztahům, odsuzování, nenávisti a nedostatku základní úcty, schopni se uvolnit, vnímat a přijímat energie, které jsou všude kolem nás. Chybí nám vyrovnanost, harmonie a klid. Bojíme se smrti a všech změn v tomto životě. Chybí nám víra.

Ivan Nývlt2

Vzpomínám na své zkušenosti z Viet Namu a děkuji svým učitelům, že mi je umožnili prožít. Tam i všude v Asii je přirozená úcta ke starým lidem, učitelům a hlavně rodičům – předkům. Tato úcta vytváří nekončící spojení mezi zemřelými, živými a ještě nenarozenými bytostmi. To je podle mých zkušeností cesta pro nalezení klidu a pokory a velká pomoc pro rovnováhu a harmonii. To je spojení energie země – člověka – nebe.

Nemusíte se mnou souhlasit, protože každý máme svoji cestu, názory vytvářené našimi zkušenostmi a vlastnostmi, které nás provázejí naším bytím.

Přeji Vám hodně štěstí. Ivan Nývlt

 www.Taiji-Qigong.cz

Vietnam