Jóga, Kundaliní jóga

Co je Kundaliní jóga

Kundaliní jóga Kundaliní jóga je starobylá forma jógy, která je ale na západě praktikována poměrně krátce. V roce 1969, Yogi Bhajan, který tento systém na západ přinesl, založil neziskovou nadaci […]

Kundaliní jóga

Kundaliní jóga je starobylá forma jógy, která je ale na západě praktikována poměrně krátce. V roce 1969, Yogi Bhajan, který tento systém na západ přinesl, založil neziskovou nadaci 3HO, která slouží k zavedení této praxe jógy mezi širokou populaci. Ačkoli Kundalini jóga původně nebyla určena pro veřejnost, Yogi Bhajan cítil, že každý člověk by měl mít možnost si praxi kundaliníjógy vyzkoušet a zpřístupnil ji všem zájemcům.

Jogi Bhajan

Jogi Bhajan

Pravidelné cvičení kundaliníjógy připravuje tělo a mysl na přijímáni vyšších vibrací eliminuje problémy, které mohou vniknout neuváženým probuzením kundaliní pomocí různých technika a cvičení. Tato cvičení jsou popsána v mnoha knihách i na internetu.

Co  Kundalini znamená?

Kundalini je latentní energie v základu páteře, která může stoupat od kostrče, sušumnou skrze sedm hlavních čaker. Probuzení pak nastane, když se tato energie dostane nad korunní čakru v horní části hlavy. Kundalini energie je často prezentována jako had stočený v dolní části páteře.

Zaměřte se na dech a pohyb

Všechny ásany se provádí ve spojení s konkrétní dýchací technikou, která zesiluje jejich účinek. Účelem je uvolnění energie v dolní části těla a pohyb této energie nahoru. V Kundalinijóze jsou ásány sestaveny do tzv.Kryjí, které se dodržují přesně, tak jak jsou popsány. Jednotlivé ásány i dechovcé techniky a mudry rukou jsou metodou, jak se poměrně rychle dopracovat žádaného výsledku (zvýšení imunity, pružnost páteře, ženské zdraví atd.).Kryji jsou sladěné systémy, který automaticky vedou energie v těle a mysli ke změně vědomí.

Hodiny Kundalini jógy

Hodina Kundalini začíná krátkým odříkáváním úvodní mantry, následuje warm-up pro protažení páteře a zlepšení flexibility. Poté určená Kryja, pránajáma a relaxace. Hodina končí meditací, která může být doprovázena hrou na velký velký gong, a závěrečnou písní.

Je Kundalini jóga pro vás?

Kundaliníjóga patří mezi duchovní typy jógy. Hlavní důraz není kladen jen na fyzický výkon, ale na i dýchání, meditace, mudry a zpěv. To však neznamená, že není fyzicky intenzivní. Zálaží vždy na typu zvolené Kryje. Kundaliníjóga je vhodná pro ty lidi, kteří upřednostňují oba účinky jógy, jak fyzickou, tak i psychyckou stránku. Zároveň je vhodná pro lidi, kteří vedou běžný rodinný život.