Aromaterapie

Péče o pokožku po slunění

Rizika a přínosy slunění jsou dnes dobře známé. Mezi rizika patří ztráta pružnosti, elasticity, dochází k extrémnímu vysoušení, šupinatosti a odlupování pokožky, následně pak prohloubení vrásek a v nejhorším případě i riziko rakoviny […]

Rizika a přínosy slunění jsou dnes dobře známé. Mezi rizika patří ztráta pružnosti, elasticity, dochází k extrémnímu vysoušení, šupinatosti a odlupování pokožky, následně pak prohloubení vrásek a v nejhorším případě i riziko rakoviny kůže. Nadměrné slunění vede i k nárůstu a zvýšené aktivitě volných radikálů v těle. Na druhé straně sluneční světlo pro život potřebujeme, zvláště v souvislosti s tvorbou vitamínu D.

Jak tedy o opálenou pokožku nejlépe pečovat. V první řadě nevystavovat se zbytečně riziku spálení kůže. Pokud ale k této situaci dojde, měli bychom ji řešit jako každou jinou spáleninu. Je nutné brát vážně i mírné spálení, protože často pokrývá velkou část těla. Pálící pokožku zklidní a zchladí olej z heřmánku nebo z řebříčku. Použijeme do vlažné lázně 2-3 kapky a přikládáme obklady. Toto lze opakovat dokud pocit pálení neustoupí. Vážnější spáleniny je lepší ošetřovat levandulovým olejem, rovněž do vlažné až studené vody a tuto směs lehce vklepáváme do popálené části těla dokud pálivý pocit neustoupí.

Pece-o-pokozku-po-sluneni

Pro běžnou péči o opálenou pokožku je vhodné používat zklidňující, zchlazující a hydratační nosná mléka, bohatá na lecitin. Do těchto neutrálních základů lze přidávat zchlazující éterické oleje typu levandule, ylang-ylang, růže, růžové dřevo, heřmánek římský, imortelka. Pokožku ošetřujeme vždy když máme pocit suché kůže, když se pokožka olupuje, minimálně však 2x denně. Co se týče rostlinných olejů zpomalujících předčasné stárnutí kůže vhodných na další péči o pokožku je jím olej z šípkových jader a měsíčkový macerát. Na běžné sprchování doporučujeme nepoužívat klasické sprchové gely a mýdla, které kůži ještě dále vysušují, ale namísto nich používejte hydrofilní a sprchovací oleje.


Fotografie autora

Daniela Krynková

Vystudovala jsem tělesnou výchovu a sport na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jsem příznivec a propagátor Nordic Walkingu. Pracuji jako aromaterapeut. Již přes 15 let se zajímám především o aromaterapii a s ní související fytoterapii, přírodní kosmetiku a zdravý životní styl zahrnující vše od výživy, přes potravní a výživové doplňky a relaxační i cvičební metody. V oblibě mám především Kundalinijógu podle Jogi Bhajana, Tantrajogu, Reiki ale také Nordic Walking.