Jóga

Jóga a poloha

Při cvičení poloh těla byste měli být klidní, pevní a cítit se pohodlně. Z knihy: Jóga věda o duši – OSHO Při interpretaci Patanjaliho učení o józe došlo k mnoha […]

Při cvičení poloh těla byste měli být klidní, pevní a cítit se pohodlně.

Z knihy: Jóga věda o duši – OSHO

Při interpretaci Patanjaliho učení o józe došlo k mnoha nedorozuměním. Patanjali není gymnasta, přestože cvičení jógy jako gymnastika vypadá. Patanjali není proti tělu. Nebude vás nutit tělo všelijak lámat a kroutit. Bude vás učit půvabu a ladnosti, protože pouze v krásném těle může bydlet krásná mysl a pouze v krásné mysli může přebývat krásné já a pouze v krásném já, za ním …

Krok za krokem musíte jít hlouběji a objevovat stále větší krásu. Půvab a krása těla je to, co Patanjali nazývá asany, polohami. Není žádný masochista. Nenutí vás tělo všelijak kroutit a ohýbat, není ani trochu proti němu. Jak by mohl? Ví, že tělo tvoří základní kámen. Ví, že pokud o tělo přijdete a pokud ho nebudete trénovat, je další postup nemožný.

Tělo je jako hudební nástroj. Musí být vyladěno, jinak z něj nevyloudíte krásnou hudbu. Jak si můžete představovat a doufat, že zažijete nějakou harmonii, pokud je s nástrojem něco v nepořádku? Jediné, co může vzniknout, je disharmonie. Tělo je veena, hudební nástroj.

Tělo se musí v každé poloze cítit klidně, pohodlně, poloha mu má přinést blaženost. Takže se nikdy nesnažte své tělo kroutit násilím a nepokoušejte se o polohy, které jsou vám nepohodlné.

Pro lidi ze Západu je obtížné sedět na zemi v lotosovém sedu, padmasanu. Jejich těla na to nejsou zvyklá. Není třeba se tím trápit! Patanjali vás do této polohy nenutí. Lidé z východních zemí jsou takto zvyklí sedět už od narození, i malé děti tam sedávají na zemi. V chladných státech na Západě lidé potřebují židle. Země je tam příliš studená, než aby se na ní dalo sedět. Není třeba si s tím dělat těžkou hlavu. Když si přečtete Patanjaliho definici polohy, pochopíte to: poloha má být klidná a pohodlná – vaše tělo se v ní má cítit klidně a pohodlně.

Když se tak cítíte na židli, je to skvělé. Není třeba, abyste nutili své tělo do lotosového sedu. Když se lidé na Západě pokoušejí o lotosový sed, musí své tělo lámat a znásilňovat a trvá jim to průměrně šest měsíců, než tak dokáží v klidu a pohodlně sedět. To je mučení, které není vůbec nutné. Patanjali vás nijak nenabádá, abyste nutili své tělo do nepřirozených poloh. Můžete sedět celí zkroucení, ale pak to nebude poloha podle Patanjaliho.

Vaše poloha by měla být tak pohodlná, abyste byli schopni na své tělo zapomenout, abyste ho přestali vnímat. Pokud o svém těle nebudete vědět, pak je to ta správná poloha.
Pokud budete v nepohodlné poloze, bude se vaše tělo neustále hlásit. Nezáleží proto na tom, jestli sedíte na židli, nebo na zemi. Sedněte si hlavně pohodlně, protože když nebude mít vaše tělo pohodlí, nemůžete očekávat požehnání, které náleží hlubším vrstvám. Pokud ztratíte první vrstvu, ty ostatní pro vás zůstanou uzavřeny. Pokud skutečně chcete dojít ke štěstí a blaženosti, pak se snažte být blažení od samého začátku. Pohodlí vlastního těla je základní potřebou každého, kdo se snaží dosáhnout vnitřní extáze.

Při cvičení poloh těla byste měli být klidní, pevní a cítit se pohodlně.

Pohodlí a klid jsou vzájemně provázány. Když je vám nějaká poloha nepohodlná, začnete se nervózně vrtět a snažíte se tu polohu změnit. Když se cítíte pohodlně, nemáte k vrtění žádný důvod. Proč byste chtěli pohodlnou polohu měnit? A zapamatujte si, že to, co je pohodlné pro vás, nemusí být pohodlné pro vašeho souseda. Nesnažte se tedy svou polohu vnucovat někomu jinému, ani se od nikoho jiného neučte tu jeho. Každé tělo je jedinečné. To, co je pohodlné pro vás, může být pro někoho jiného velmi nepohodlné. Každé tělo musí být jedinečné, protože v sobě nosí jedinečnou duši…

Osho věda oduši