Meditace, Relaxace

Pozorná chůze

Meditace při chůzi K rozvíjení plného vědomí používají někteří meditující tuto metodu: Spočívá v tom, že kráčíme naprosto soustředěni na každý krok. Jdeme dostatečně pomalu, abychom si plně uvědomovali i […]

Meditace při chůzi

K rozvíjení plného vědomí používají někteří meditující tuto metodu:

Spočívá v tom, že kráčíme naprosto soustředěni na každý krok. Jdeme dostatečně pomalu, abychom si plně uvědomovali i ten sebemenší pohyb, ale abychom přitom neztráceli rovnováhu. Svou rovnováhu si uvědomujeme na každém kroku: z toho, jak pokládáme na zem nejprve patu, pak postupně celou nohu, a jak se druhá noha odlepuje od země, aby se mohla položit o něco dále. Dívejme se dolů několik kroků před sebe a své soustředění zaměřme hlavně na chůzi samotnou. Jestliže máme k dispozici omezený prostor, choďme sem a tam a při obratu se na okamžik zastavme, ale i při tomto přerušení pohybu si podržme plné vědomí. Jak uvidíme dále, pozornou chůzi můžeme také kombinovat s plným vědomím všeho, co potkáváme, vidíme, slyšíme a cítíme.

Pozorná chůze

Pozorná chůze

 „Jít pro prostou radost z chůze, svobodně a jistě, beze spěchu. Buďme přítomni při každém kroku, který uděláme. Chceme-li mluvit, zastavme se a veškerou pozornost přenesme na osobu, která je před námi, na mluvení a naslouchání… Zastavme se, rozhlédněme se kolem sebe a všímejme si, jak je život krásný: stromy, bílá oblaka a nekonečnost nebe. Kráčejme jako svobodné bytosti a vnímej-me, jak jsou naše kroky, čím déle jdeme, stále lehčí a lehčí. Vychutnejme si každý krok, který učiníme.”

Thich Nhat Hanh


Fotografie autora

Milan Krynek

Milan Krynek je mistr ReiKi učitel. Praktikuje reiki, kterou v praxi používá již 16 let. Věnuje se terapeutické práci, nápravným technikám pohybového systému a vyučuje meditace. Zajímá se o filozofii, historii a mystiku. Preferuje zdravý přístup k životu, má rád pohyb v přírodě, Nordic walking a vysokohorskou turistiku. Rád čte, dívá se na dobré filmy a chodí do přírody. Ve volných chvílích maluje obrazy technikou olej-kasein.