Dotek přírody, Fytoterapie

Růže šípková v gemmoterapii

Rosa canina Český název: růže šípková Čeled‘: Růžovité Použitá část: mladé čerstvé pupeny a výhonky Oblast výskytu: vápenité trávníky, okraje lesů, velmi přizpůsobivá (existuje několik hybridů), silná rostlina osidlující mladý […]

Rosa canina

Český název: růže šípková
Čeled‘: Růžovité
Použitá část: mladé čerstvé pupeny a výhonky
Oblast výskytu: vápenité trávníky, okraje lesů, velmi přizpůsobivá (existuje několik hybridů), silná rostlina osidlující mladý podrost, živé ploty, svahy. Může vyrůst až několik metrů do výšky,  přičemž se často zachytí dalších druhů stromů a keřů.

Popis a indikace: Divoká růže, vysoce symbolický keř, je známa především pro své plody s vysokým obsahem vitamínu C a své květy. Pěstuje mnoho druhů, a to jak pro okrasné účely, tak pro výrobu parfémů. Šípková růže roste na vápencových trávnících a úborech a ve vápnomilných lesech.

V gemmoterapii plicního systému představuje růže jeden z hlavních léků otorinolaryngologické oblasti s celou řadou chronických i akutních onemocnění: rýma, opakovaný zánět mandlí, zánět ucha, zánět nosohltanu. Růže se doporučuje pro děti s tímto typem onemocnění, zvláště u osob trpících tuberkulózou a migrénami. V oblasti žlázového systému bude růže stimulovat obranyschopnost organizmu (protivirový účinek) a působí při opakovaných zánětech (především sliznic). Je to typový lék pro děti s nedostatkem obranyschopnosti, které jsou často nemocné. V případě adenomu štítné žlázy jej lze užívat společně se svídou. V případě kůže může vyléčit bradavice, ale její blahodárný účinek se projevuje především při zánětlivých stavech. Uveďme například ekzém, nežity či opar. V oblasti kostí a kloubů je šípek užitečný při růstových potížích. Působí při různých revmatických syndromech, především při artróze kolena, v jejímž případě zlepšuje synoviální kloub a uklidňuje zánět. * Tyto indikace potvrzují vlastnosti šípku v gemmoterapii, choroba je často doprovázena zánětem.

Asociované léky: Habr, Lípa — Jilm, Vinná réva, Borovice, Lískový keř, Bříza, Svída, Jedle bělokorá, Jasan, Jalovec

Gemmoterapeutickou tinkturu si můžete poměrně snadno připravit sami. Informace najdete v knihách zabývajících se gemmoterapií. Připravujeme příspěvek, který se tomuto tématu bude věnovat podrobně.

Růže šípková tinktura.