Knihy, Meditace

Udělejte si prostor pro meditaci

Osho říká Když řeknu meditujte, vím, že meditací nikdo nic nedosáhne; ale meditací dosáhnete bod, kdy není možná žádná meditace. MŮŽETE-LI si najít nějaké zvláštní místo – malý chrám nebo […]

Osho říká

Když řeknu meditujte, vím, že meditací nikdo nic nedosáhne; ale meditací dosáhnete bod, kdy není možná žádná meditace.

MŮŽETE-LI si najít nějaké zvláštní místo – malý chrám nebo kout v domě, kde můžete denně meditovat nepoužívejte tento kout na jiný účel, protože každý účel má svou vlastní vibraci. Používejte tento kout pro meditaci a pro nic jiného. Pak se tento kout nabije a bude na vás každý den čekat. Tento kout vám pomůže, prostředí vytvoří zvláštní vibraci, zvláštní atmosféru, v níž budete moci jít mnohem snáz hlouběji a hlouběji. Proto jsou na světě chrámy, kostely a mešity – aby byla místa, vyhrazená pouze pro modlitbu a meditaci. Můžete-li si najít pro meditaci pravidelnou hodinu, je to také velmi užitečné, protože vaše tělo a vaše mysl je mechanismus. Obědváte-li každý den v určitou hodinu, vaše tělo začne v tu hodinu volat po jídle. Někdy si s ním i můžete zažertovat. Obědváte-li v jednu a hodiny vám řeknou, že je jedna, dostanete hlad, i když jdou hodiny špatně a je teprve jedenáct nebo dvanáct. Podíváte se na hodinky, vidíte, že je jedna, a najednou dostanete hlad. Vaše tělo je mechanismus.

Vaše mysl je také mechanismus. Meditujte každý den na stejném místě a ve stejnou dobu, a vaše tělo a mysl budou mít chuť meditovat. Každý den v určitou hodinu vás vaše tělo a vaše mysl budou vybízet k meditaci. Je to také užitečné. Je ve vás místo, které bude mít hlad a žízeň.

Na začátku je to velmi dobré. Dokud nepřijdete do bodu, kdy se meditace stala přirozenou, a můžete meditovat kdekoli, na kterémkoli místě, v kteroukoli hodinu, používejte mechanismy vašeho těla a mysli jako pomůcku.

Vytvořte si atmosféru: zhasněte světlo, zapalte v místnosti nějaké vonné tyčinky, oblečte si určitý oděv, sedněte si na kobereček určité výšky, hustoty, měkkosti, zaujměte určitou polohu. To všechno meditaci napomáhá, ale netvoří ji. Jestli to po vás opakuje někdo jiný, může se to pro něj stát překážkou. Každý z vás si musí najít vlastní rituál. Rituál vám jen pomáhá, abyste byli připraveni a čekali. Jste-li připraveni a čekáte, věci se dějí; jako spánek k vám přichází Bůh. Jako láska k vám přichází Bůh. Nemůžete to chtít, nemůžete si to vynutit.

Oranžová kniha meditační techniky

Oranžová kniha meditační techniky

Z knihy: Oranžová kniha, Osho

Foto:Alexis