Aromaterapie, Fytoterapie

Vánoce s vanilkou

Vanilovník plocholistý Vanilkovou vůni, omamně sladkou nelze ničím nahradit. Kde by bez ní byl potravinářský průmysl? Vanilkové aroma obsahuje velké množství cukrářských výrobků, bohužel je to jen aroma, bez jakéhokoliv […]

Vanilovník plocholistý

Vanilkovou vůni, omamně sladkou nelze ničím nahradit. Kde by bez ní byl potravinářský průmysl? Vanilkové aroma obsahuje velké množství cukrářských výrobků, bohužel je to jen aroma, bez jakéhokoliv působení na naši psychiku. Ale někdy si můžeme dopřát luxus pravé vanilky, ať už ve formě éterického oleje nebo pravých vanilkových lusků, které můžeme naložit do cukru a udělat si tak vlastní přírodní vanilkový cukr,  nebo můžeme vanilkový lusk nakrájet na menší kousky, vložit třeba do mandlového oleje, postavit na slunce (v zimě na radiátor) a po 3 týdnech máme nefalšovaný, originální vanilkový tělový olej.

A o vánocích můžeme nahradit synteticky vyráběný vanilinový cukr vlastním vanilkovým cukrem a ještě tím uděláme něco pro svoji psychiku, protože vanilka dodává optimismus, zbavuje stresu a zklidní naše nervy.

Historie vanilky
Samotná vanilka a výrobky, které pravou vanilku obsahují, nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Jednou z příčin je to, že tato rostlina má specifické nároky na pěstování. Dříve, než bylo objeveno umělé opylování se vanilkovník pěstoval pouze v jihovýchodním Mexiku, protože opylování rostlin bylo závislé na určitém druhu včel Melipona a kolibříků. Na konci 19. století se však rostlina úspěšně rozšířila do dalších tropických oblastí Brazílie, Mauritia, Madagaskaru, Réunitionu a Tichomoří.
Jihoameričtí indiáni používali vanilku jako koření, hodnotu však měla také jako platidlo. Používali ji k ochucování nápojů, především z kakaových bobů, ale i jako léčivý prostředek k povzbuzení srdeční činnosti a k celkovému vzpružení organismu.
Do Evropy byla vanilka přivezena na začátku 16. století a až do poloviny 19. století měli hlavní monopol pro obchod s vanilkou Španělé, neboť Mexiko bylo jejich kolonií.
V 16. a 17. století je používaly téměř všechny královské dvory a cena byla velmi vysoká. I na těchto dvorech se používala vanilka k ochucování nápojů a cukrovinek. V této době si aroma vanilky začínalo nacházet své místo v rodícím se parfemářství.

Acorelle Toaletní voda (EDT)Vanilka-Gardenia

Acorelle Toaletní voda (EDT)Vanilka-Gardenia

Co je vlastně vanilka?
Celé jméno rostliny je Vanilkovník plocholistý (vanilla planifolia). Vanilka je vytrvalá liána s dužnatou, lysou, válcovitou lodyhou dorůstající mnoha metrů. Plodem je tenká, 16-30cm dlouhá polodužnatá tobolka. Právě z těchto tobolek se extrakcí získává éterický olej vanilkový. Tobolky se rovněž suší, neprodyšně balí a my je můžeme koupit i v našich obchodech.

Jak vanilka působí?
Především patří mezi látky působící zklidňujícím účinkem na centrální nervovou soustavu. Je to silné antidepresivum, uklidňuje, odstraňuje úzkost, nervozitu, napětí, podráždění, nespavost a nechutenství. Své místo má v léčbě horečnatých stavů, působí na srdeční činnost, navrací chuť do života a  vitalitu. Nesmíme zapomínat ani na její silné afrodiziakální působení.

Kosmetické užití
Vanilka je vhodná k péči o všechny druhy pleti, mimo silně aknózní a mastnou. Éterický olej můžeme přidávat do různých základů (krémy, oleje, tělová mléka). Mimořádně vhodný je pro péči o pleť se sníženou elasticitou, především u masáží. Další nezastupitelné místo má vanilka v přípravě parfémů, kdy vůni dodává nádech exotiky, tepla a která celé řadě sladce květinových nebo jantarových bází dodává plnost a hloubku. Vůně vanilky nás zahalí, obejme a pochová ve své náruči. Cítíme se bezpečně a sladce. Vytrvalost vůně vanilky je vynikající.

Acorelle Toaletní voda (EDT)Vanilka-Gardenia


Saloos Masážní olej Vanilka

Saloos Masážní olej Vanilla

Bc. Daniela Krynková, proesionální aromaterapeut.
Aromaterapie.net